Muzyka i taniec

inspirowany tradycjami

Afryki

Zachodniej.

Grupę tworzą artyści, pasjonaci i podróżnicy z Polski, Burkina Faso i Australii. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

Żywiołowa, transowa muzyka bębnów, piękne dźwięki tradycyjnych instrumentów afrykańskich oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń i emocji podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią transowe i szybkie rytmy oraz bujające melodie afrykańskie, inspirowane muzycznym folklorem terenów Afryki Zachodniej. Utwory są autorskimi kompozycjami zespołu powstałymi na bazie tradycji afrykańskich i ich języka muzycznego. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak bębny djembe i dundun, flet fula, balafon, ngoni, krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej. W październiku 2018 zespół wydał swój debiutancki album Kelen. W lutym 2020 ukazał się drugi album o nazwie Fila.

 

Zespół ma na swoim koncie liczne współprace muzyczne ze znakomitymi artystami afrykańskimi. Między innymi Harouna Dembele, Petit Adama Diarra, Dartagnan Camara, Sana Camara,  Mahomed Dabo i  Oumar Outtara. Grupa czynne koncertuje, na festiwalach m. in.: O.Z.O.R.A. (Węgry), Slot Art Festival, Freeq Festival, Wibracje (3 razy), Organic, Festival, Las Camp, Wolimierz, Owocowy Festival, S16 Festival, Street Party - Warszawa, Djembe Marathon (Czechy), Drum Djemboree, Around The Rhythm Festival, Ofca - Oleśnicki Festival Cyrkowo-Artystyczny, Festiwal Przenikania, Navigator Festiwal.

 

 

ANIKA KAMIŃSKA

djembe, taniec

PAUL GROCOTT

djembe, balafon, dundun.

Pochodzi z Perth w Australii. Zjeździł wiele miejsc na świecie ale to Europa wciągnęła go na dobre. Pasja do gry na bębnach zawładnęła jego życiem ponad 12 lat temu. Gra na bębnach djembe i dun dun, a od 6 lat na balafonie - afrykańskim wibrafonie. W tym czasie poszukiwania muzyczne zaprowadziły go do Burkina Faso, Ghany, Mali i dwukrotnie do Gwinei. Gry na instrumentach uczył się między innymi od mistrzów muzyki afrykańskiej takich jak: Koungbana Konde, Bolokada Konde i Tonton Sylla, Basssidi Kone, Petit Adama Diarra. Obecnie mieszka w Polsce i jest członkiem zespołu Moribaya. Kilka ostatnich lat spędził w Czechach grając ze zespołami Tubabu, Kobiri Mouna Orchestra oraz Camara. Uczy gry na bębnach w Warszawie.

ANIKA KAMIŃSKA

djembe, taniec

Z wykształcenia archeolog ze specjalizacją archeologia podwodna, pasjonatka podróży

i kultur tradycyjnych. Przede wszystkim jednak muzyk i tancerka tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej. Specjalizuję się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym zafascynowała się od pierwszego wejrzenia. Pasja do bębnów i tańca jest głównym motywem odbytych podróży na Kubę i do Afryki. Tańca afrykańskiego uczyła się w Mali u znakomitych mistrzów baletów afrykańskich oraz od znanych tancerzy mieszkających w Europie. Prowadzi regularne zajęcia z tańca i gry na bębnach w Warszawie, oraz weekendowe warsztaty w całej Polsce, a także liczne warsztaty w ramach festiwali (O.Z.O.R.A. - Węgry, OFCA- Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny, Slot Art. Festiwal, Drum Djemboree, S16 – Festiwal Siarki i Ognia, Wibracje Festiwal). Udzielała się lub udziela się do dziś w zespołach i projektach: Moribaya, Madrugada, Siesta Trio, Viaje Al Tambor, Balkan Sevdah, Ces’t Ca’ , SHO Afryka. Jest współorganizatorem festiwalu  bebnów i tańca afrykańskiego Arround The Rhythm Festival.

NOUMASSA DEMBELE

balafon, ngoni, wokal

Wybitny muzyk, multi-instrumentalista pochodzący z Burkina Faso. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 3 lat, kiedy po raz pierwszy sięgnął po ngoni (afrykańska harfa). Od najwcześniejszych lat dziecięcych Noumassa był otoczony muzyką. Jego ojciec jest znanym i poważanym w Burkina Faso ngonistą i wokalistą. Swoje lata młodzieńcze poza szkołą spędzał na graniu na balafonie i ngoni. Mając 15 lat wstąpił do zespołu muzycznego Fasso Djigui, który rezydował w stolicy miasta Ouagadougou. W 2008 roku zespół Fasso Djigui został zaproszony do Polski na występ podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Noumassa wrócił ponownie do Polski w 2015 roku ze swoim bratem Massą Dembele, z którym ponownie wystąpili na Skrzyżowaniu Kultur. Wtedy też nawiązała się znajomość Noumassy z zespołem Moribaya. Aktualnie Noumassa mieszka w Polsce i zasilił na stałe skład zespołu Moribaya.

ZBYSZEK IWAŃSKI 

dundun, kora

Energetyczny dundun fola, uwielbiany

za to, że nawet w najcięższych sytuacjach trzyma groove. Pierwszy bęben djembe kupił 13 lat temu w kwiaciarni. Tak rozpoczęła się jego przygoda z rytmem, która zaowocowała kilkoma dalekimi podróżami (Gambia, Kuba) oraz inspirującymi spotkaniami

z muzykami z Polski, Europy i inncyh kontynentów (m.in. Marvin Diz, Irian Lopez). Obecnie gra na dundunach i korze. Jest leaderem projektu Viaje Al Tambor, gdzie gra na congach i bata. Jest też akompaniatorem do zajęć tanecznych.

SŁAWEK CHARZYŃSKI

kenkeni, sangban

Sławek swoją muzyczną przygodę z zaczynał grając na gitarze, potem na perkusji w garażowych zespołach rockowych. Łącząc miłość do muzyki z pasją podróżniczą stale szuka nowych kulturowych doznań. Właśnie ta potrzeba wiecznych poszukiwań skrzyżowała jego ścieżki z zespołem Moribaya. W efekcie w 2018 zasilił skład zespołu, gdzie obecnie odkrywa swoją nową muzyczną drogę.

GOSIA MARECKA

taniec, djabara

Miłość do tańca odziedziczyła po

swoich rodzicach i babci,

Od kilku  lat nieprzerwanie doskonali się w dziedzinie tańców afrykańskich w najróżniejszych ich wydaniach: od tradycyjnych z Gwinei, Senegalu, Mali czy Wybrzeża Kości Słoniowej, przez współczesne, na przykład coupé-décalé, soukous, kuduro, po afro latynoskie, jak mapale, cumbia czy carnaval z Kolumbii lub samba reggae i afro brasil z Brazylii.

 

Nieustanna potrzeba rozwoju swojej pasji skłania ją do częstych wyjazdów na warsztaty i festiwale w całej Polsce, Europie, a nawet Afryce, które jednocześnie stały się dla niej idealnym sposobem na łączenie tańca z zamiłowaniem do podróżowania, odkrywania muzyki świata, poznawania nowych ludzi i kultur oraz rozwijania umiejętności językowych. Od pewnego czasu angażuje się również

w organizację corocznego festiwalu Around the Rhythm oraz okazjonalnych warsztatów i koncertów mających za cel upowszechnianie tańców i muzyki zachodnio afrykańskiej.

BYLI CZŁONKOWIE

RADEK HERMAN

flet fula, sangban, kenkeni

2014-2019

AMADOU "FOLA" BALDE 

djembe, balafon

2016-2019

SYLWIA WALCZAK

djembe

2018

SORIBA CAMARA

djembe, wokal

2019-2020