Muzyka i taniec

inspirowany tradycjami

Afryki

Zachodniej.

Grupę tworzą artyści, pasjonaci i podróżnicy z Polski, Senegalu, Burkina Faso i Australii. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery

na koncertach. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu.  Repertuar zespołu stanowią rytmy i melodie inspirowane muzycznym folklorem kultury Manden, obejmującej tereny Gwinei, Mali, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak bębny djembe i dundun, flet fula, balafon, tama, ngoni, kora, krin, carignian i djabara.Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej. W 2018 roku zespół wydał swoją debiutanką płytę Kelnen.

 

Zespół ma na swoim koncie liczne współprace muzyczne ze znakomitymi artystami afrykańskimi. Między innymi Harouna Dembele, Petit Adama Diarra, Sana Camara, Massa Dembele, Mahomed Dabo i  Oumar Outtara. Zespół gra koncerty w miastach całej Polski i za granicą oraz na festiwalach m. in.: O.Z.O.R.A. Festival (Węgry),Djembe Marathon (Czechy), S16 - Festiwal Bębnów, Siarki i Ognia, Slot Art Festival, Festiwal Wibracje, OFCA - Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny, Street Party - Warszawa,  Drum Djemboree (Głuchołazy), Around The Rhythm Festival, Festial Przenikania, Las Camp Festival.

ANIKA KAMIŃSKA

djembe, taniec

PAUL GROCOTT

djembe, balafon, dundun.

Pochodzi z Perth w Australii. Zjeździł wiele miejsc na świecie ale to Europa wciągnęła go na dobre. Pasja do gry na bębnach zawładnęła jego życiem ponad 12 lat temu. Gra na bębnach djembe i dun dun, a od 6 lat na balafonie - afrykańskim wibrafonie. W tym czasie poszukiwania muzyczne zaprowadziły go do Burkina Faso, Ghany, Mali i dwukrotnie do Gwinei. Gry na instrumentach uczył się między innymi od mistrzów muzyki afrykańskiej takich jak: Koungbana Konde, Bolokada Konde i Tonton Sylla, Basssidi Kone, Petit Adama Diarra. Obecnie mieszka w Polsce i jest członkiem zespołu Moribaya. Kilka ostatnich lat spędził w Czechach grając ze zespołami Tubabu, Kobiri Mouna Orchestra oraz Camara. Uczy gry na bębnach w Warszawie.

ANIKA KAMIŃSKA

djembe, taniec

Z wykształcenia archeolog ze specjalizacją archeologia podwodna, pasjonatka podróży

i kultur tradycyjnych. Przede wszystkim jednak muzyk i tancerka tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej. Specjalizuję się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym zafascynowała się od pierwszego wejrzenia. Pasja do bębnów i tańca jest głównym motywem odbytych podróży na Kubę i do Afryki. Tańca afrykańskiego uczyła się w Mali u znakomitych mistrzów baletów afrykańskich oraz od znanych tancerzy mieszkających w Europie. Prowadzi regularne zajęcia z tańca i gry na bębnach w Warszawie, oraz weekendowe warsztaty w całej Polsce, a także liczne warsztaty w ramach festiwali (O.Z.O.R.A. - Węgry, OFCA- Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny, Slot Art. Festiwal, Drum Djemboree, S16 – Festiwal Siarki i Ognia, Wibracje Festiwal). Udzielała się lub udziela się do dziś w zespołach i projektach: Moribaya, Madrugada, Siesta Trio, Viaje Al Tambor, Balkan Sevdah, Ces’t Ca’ , SHO Afryka. Jest współorganizatorem festiwalu  bebnów i tańca afrykańskiego Arround The Rhythm Festival.

NOUMASSA DEMBELE

balafon, ngoni, wokal

Wybitny muzyk, multi-instrumentalista pochodzący z Burkina Faso. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 3 lat, kiedy po raz pierwszy sięgnął po ngoni (afrykańska harfa). Od najwcześniejszych lat dziecięcych Noumassa był otoczony muzyką. Jego ojciec jest znanym i poważanym w Burkina Faso ngonistą i wokalistą. Swoje lata młodzieńcze poza szkołą spędzał na graniu na balafonie i ngoni. Mając 15 lat wstąpił do zespołu muzycznego Fasso Djigui, który rezydował w stolicy miasta Ouagadougou. W 2008 roku zespół Fasso Djigui został zaproszony do Polski na występ podczas Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Noumassa wrócił ponownie do Polski w 2015 roku ze swoim bratem Massą Dembele, z którym ponownie wystąpili na Skrzyżowaniu Kultur. Wtedy też nawiązała się znajomość Noumassy z zespołem Moribaya. Aktualnie Noumassa mieszka w Polsce i zasilił na stałe skład zespołu Moribaya.

AMADOU "FOLA" BALDE 

djembe, balafon

Utalentowany multi-intrumentalista (perkusja [rodzina bębnów djembe i sabar], balafon, gitara), Kompozytor, wokalista, tancerz i wielki pasjonat swej rodzimej kultury muzycznej. Urodził się w Dakarze, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Mimo młodego wieku może pochwalić się bogatym dorobkiem: współpracował z wieloma zespołami muzyki tradycyjnej i współczesnej, m.in. Lest Ballets Africains Fambondy, Ballet Africa Djembe de Gorée, Djembe Rythme, Groupe Kiss legendarnego już djembefola Kissimy Diabaté, Safari, Planet Gorée i in. Brał udział w festiwalach w kraju i zagranicą. W ubiegłym roku zrealizował projekt z polską multiinstrumentalistką, Marią Pomianowską, "Polska - Senegal. Muzyka z 2 kontynentów". Ich płyta "Warszawa-Dakar" ukazała tego roku w Polsce i doskonale radzi sobie w zestawieniach muzyki etnicznej - w styczniu i lutym 2016 roku zajmując poczesne 4 miejsce na Word Music Charts Europe.Wiedzą o kulturze Afryki Zachodniej chętnie dzieli się także na warsztatach perkusyjnych i tanecznych.

RADEK HERMAN 

flet fula, sangban, kenkeni

Swoją przygodę z instrumentami perkusyjnymi zaczął grając sambę batucadę. Grywa z takimi grupami jak Bloco Central, Sambasim, Sambalada.

 

Od kilku lat mocno zainteresowany rytmami Afryki Zachodniej. Do tej pory odbył trzy muzyczne podróże na Czarny Ląd. Z jednej z nich przywiózł tradycyjny flet malinke kupiony od Mamady Mansare. Flety malinke oraz fula szybko stały się jego najważniejszymi afrykańskimi instrumentami. Mistrzem od którego uczy się tradycyjnych melodii jest Lancinet Conde. Poza muzyką afrykańską Radek udziela się w zgoła odmiennych, undergrandowych klimatach muzycznych. Aktualnie gra na gitarze basowej w zespole Mir, a także bierze udział w projektach muzyki eksperymentalnej.  Ma również swój własny projekt solowy Soniq HRMN, gdzie spełnia się jako kompozytor i tekściarz...

ZBYSZEK IWAŃSKI 

dundun, kora

Energetyczny dundun fola, uwielbiany

za to, że nawet w najcięższych sytuacjach trzyma groove. Pierwszy bęben djembe kupił 13 lat temu w kwiaciarni. Tak rozpoczęła się jego przygoda z rytmem, która zaowocowała kilkoma dalekimi podróżami (Gambia, Kuba) oraz inspirującymi spotkaniami

z muzykami z Polski, Europy i inncyh kontynentów (m.in. Marvin Diz, Irian Lopez). Obecnie gra na dundunach i korze. Jest leaderem projektu Viaje Al Tambor, gdzie gra na congach i bata. Jest też akompaniatorem do zajęć tanecznych.

SŁAWEK CHARZYŃSKI

kenkeni, sangban

Sławek swoją muzyczną przygodę z zaczynał grając na gitarze, potem na perkusji w garażowych zespołach rockowych. Łącząc miłość do muzyki z pasją podróżniczą stale szuka nowych kulturowych doznań. Właśnie ta potrzeba wiecznych poszukiwań skrzyżowała jego ścieżki z zespołem Moribaya. W efekcie w 2018 zasilił skład zespołu, gdzie obecnie odkrywa swoją nową muzyczną drogę.

GOSIA MARECKA

taniec, djabara

Miłość do tańca odziedziczyła po

swoich rodzicach i babci,

Od kilku  lat nieprzerwanie doskonali się w dziedzinie tańców afrykańskich w najróżniejszych ich wydaniach: od tradycyjnych z Gwinei, Senegalu, Mali czy Wybrzeża Kości Słoniowej, przez współczesne, na przykład coupé-décalé, soukous, kuduro, po afro latynoskie, jak mapale, cumbia czy carnaval z Kolumbii lub samba reggae i afro brasil z Brazylii.

 

Nieustanna potrzeba rozwoju swojej pasji skłania ją do częstych wyjazdów na warsztaty i festiwale w całej Polsce, Europie, a nawet Afryce, które jednocześnie stały się dla niej idealnym sposobem na łączenie tańca z zamiłowaniem do podróżowania, odkrywania muzyki świata, poznawania nowych ludzi i kultur oraz rozwijania umiejętności językowych. Od pewnego czasu angażuje się również

w organizację corocznego festiwalu Around the Rhythm oraz okazjonalnych warsztatów i koncertów mających za cel upowszechnianie tańców i muzyki zachodnio afrykańskiej.

Manager

Anika Kamińska

+48 519106606

afromoriba@gmail.com

Znajdź nas na:

  • Facebook Social Ikona
  • YouTube Ikona społeczna
  • Spotify Ikona społeczna
  • Instagram
  • Deezer Ikona społeczna
  • iTunes Ikona społeczna
  • SoundCloud Ikona społeczna
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now